גיל המעבר- לא רק גלי חום

25/05/2021
נשים רבות חשות ששימוש בתכשירים צמחיים למינהן, כגון קוהוש שחור , שמן נר הלילה, ועוד אין ספור תכשירים שחלקם הגדול ניתנים לרכישה בבתי טבע מקילים על תסמיני גיל מעבר. והכוונה בעיקר על גלי חום.
אבל מבחינה ביולוגית חייבים להבין שגלי חום הם תוצאה של העדר פעילות אסטרוגנית שחלתית. והעדר פעילות זו פוגעת למעשה בכל אברי הגוף.
כיום תוחלת החיים היא סביב 85-90. כלומר לפחות 35-40 שנים לאחר חדלון הווסת וללא הורמונים שחלתיים.
וכתוצאה, בשלב זה או אחר, כל מערכות הגוף של האישה יוצאות מאיזון. ואז מופיעות מחלות או תופעות שלא פוגשים אותם כמעט כל עוד יש מחזורים. מספר דוגמאות- הפרעות קצב לב, התקפי לב, ירידה קוגניטיבית, דמנציה, אוסטאופורוזיס, יובש ברקמות, קמטים בעור, יובש נרתיקי, אובדן חשק מיני, השמנה בטנית ניכרת, עליה בלחץ דם. בסוכר, בשומני דם ועוד ועוד.
אבל הראשון שמגיב להעדר אסטרוגן הוא המוח. מספר נוירוטרנסמיטורים שהמוח מיצר לא מיוצרים תקין ולא מתפקדים תקין בהעדר אסטרוגן. והביטוי לכך, מיד עם תחילת גיל המעבר. יהיה-
גלי חום
הפרעות שינה
מצבי רוח לכיוון עצבנות ודכדוך
אובדן חיוניות ואנרגיה
אובדן חשק מיני

בזמן גלי חום אין אספקת חמצן למוח וללב ואין אספקת סוכרים למוח. וזאת עקב כיווץ ניכר של כלי הדם המובילים דם עורקי למוח בכדי לא לגרום למוח נזק מגל החום. והיום ישנם הוכחות מעבדתיים בבעלי חיים ו קליניות בבני אדם, על הקשר שבין גלי חום ודמנציה ואלצהיימר בעתיד.
ולכן נא לא לזלזל בגלי חום.
ולא לשכוח שיש נזק ניכר לכל אברי גוף האישה בהעדר פעילות הורמונלית.
והמטרה של הטיפול ההורמונלי הנכון והמותאם אישית (יש מגוון גדול של סוגי הורמונים) הוא לצקת איכות חיים טובה באריכות החיים שהתברכנו בה.

ד"ר איתן פאר 
לכל החדשות