יחסי מין בגיל המעבר

הפרעות בתפקוד המיני שכיחות בגיל המעבר. המצב הוא מורכב וכולל אלמנטים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים. יובש נרתיקי יכול להביא לדיספראוניה (כאב ביחסים) ולהשפיע על החשק המיני (ליבידו). הירידה ברמת האסטרוגן והטסטוסטרון יכולה לגרום בעצמה לירידה בליבידו. חסר הטסטוסטרון מתבטא בעיקר בנשים אחרי כריתת שחלות.  היובש הנרתיקי מחמיר עם הזמן ומגיב טוב מאד לטיפול מקומי באסטרוגן.

דיספראוניה
דיספראוניה היא מצב שבו אישה חווה כאבים בעת חדירה.
הופעת כאבים ביחסים המופיעה לראשונה בגיל המעבר  עשויה לנבוע מירידה בחשק המיני ובעוררות המינית, כמו גם כתוצאה מיובש בנרתיק. בנוסף, ניסיונות חדירה שגורמים לכאבים עלולים להביא לכיווץ הגנתי של שרירי רצפת האגן, וכיווץ זה עצמו עלול לתרום לאי-נוחות ולכאב בזמן החדירה. כך למעשה נוצר מעגל קסמים אכזרי, שמגביר את הכאב ויכול להוביל להימנעות קבועה מיחסי-מין.  טיפול פיזיותרפי לרצפת האגן במקרה זה מכוון בעיקר להרפיית השרירים. ההרפיה מושגת בדרכים שונות, כמו: לימוד והדרכה לנשימה מלאה; הדרכה ותרגול שיטות הרפיה כלליות; הדרכה לתרגילים לשיפור המודעות לאזור רצפת האגן; טיפול ידני ועיסוי – המכוון  לשרירי רצפת האגן כמו גם לרקמה ולשרירים שסביב האגן; הדרכה לתרגילי מתיחות שרירים מסביב לאגן ולרצפת אגן ועיסוי עצמי.

טיפולים אלה, לעתים במשולב עם טיפולים נוספים (כמו שימוש בחומרי סיכוך או משחות נגד יובש, טיפול מיני/זוגי/רגשי, ורפואי)  – יכולים להביא להקלה משמעותית בכאב, ואף להעלמתו, ולתרום לשיפור באיכות החיים.